GIF decyduje się wycofać kontrowersyjne tabletki. „Stanowią ryzyko dla zdrowia pacjentów”
Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował w piątek o wycofaniu z obrotu popularnych tabletek do ssania. Decyzja została podjęta ze względu na wykrycie licznych nieprawidłowości, które mogą być szkodliwe dla zdrowia pacjentów.
Według komunikatu Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego z piątku, tabletki do ssania zostały wycofane z obrotu na terenie całego kraju ze względu na wykryte nieprawidłowości, które mogą stanowić realne zagrożenie dla zdrowia.
Wycofany lek to Faringan (Chlorhexidini dihydrochloridum + Benzocainum), tabletki do ssania o zawartości 5 mg + 1,5 mg. Decyzja dotyczy wszystkich serii tego leku, a odpowiedzialna za jego wprowadzenie do obrotu jest firma Solinea sp. z o.o. z siedzibą w Elizówce.
Faringan jest lekiem bez recepty stosowanym przy stanach zapalnych błony śluzowej, jamy ustnej i gardła. Jest wykorzystywany w leczeniu aft, zapalenia gardła oraz dziąseł, działa przeciwbakteryjnie i miejscowo znieczulająco.
Narodowy Instytut Leków, na zlecenie Głównego Inspektora Farmaceutycznego, przeprowadził badanie jakościowe leku Faringan w sierpniu. Wyniki wykazały, że produkt nie spelniał wymaganych standardów. Stwierdzono nieprawidłowości w zawartości benzokainy, substancji pokrewnych benzokainie oraz parametrze odporności tabletek na ścieranie.
W związku z tym lek został natychmiastowo wycofany z obrotu na terenie całego kraju, a wprowadzenie go ponownie do obrotu zostało zakazane.