Puzzle prawodawcze

„`html

Zróżnicowane podejścia do przepisów prawnych

W omawianiu zagadnień prawnych dotyczących spółek możemy wyróżnić trzy kategorie tematów: „stare”, nowe i nadchodzące przepisy. Wśród tych „starych” znajdują się rozwiązania, które już od jakiegoś czasu funkcjonują, ale ich skutki wymagają ponownej oceny. Często dopiero po wdrożeniu w praktyce ujawniają się problemy, jak w przypadku ustawy o sygnalistach czy zasady business judgement rule.

Zmieniające się okoliczności zewnętrzne mogą także przydać „starym” przepisom nowego życia. Przykłady to m.in. porozumienia akcjonariuszy w spółkach publicznych czy transakcje M&A. Istnieją również zagadnienia uniwersalne, kluczowe w specyficznych sytuacjach, jak np. w przypadku konfliktów korporacyjnych. Dlatego cenne są dobre praktyki unikania sporów korporacyjnych oraz strategie przeprowadzania spółki przez takie sytuacje.

Nowe regulacje i ich wyzwania

Nowe regulacje są szczególnie intrygujące, gdyż choć znamy ich treść, nie znamy jeszcze ich praktycznego zastosowania. Dwa kluczowe tematy dotyczą spółek giełdowych: finansowanie rozwoju przez emisję papierów wartościowych i raportowanie według standardów ESRS. Choć niektóre spółki już przygotowały raporty zgodnie z ESRS, pierwsze obowiązkowe raportowanie nastąpi w 2024 roku.

Sytuację komplikują nadchodzące przepisy. Polski system prawny często wdraża unijne dyrektywy z opóźnieniem, co skraca czas na dostosowanie się do nowych wymogów. Przykładem jest dyrektywa o różnorodności władz spółek, gdzie terminy początkowo odległe szybko się zbliżają, szczególnie w kontekście kadencyjności organów spółki.

Regulacje dotyczące raportowania

Publikowanie raportów rocznych opiera się na konkretnych rozporządzeniach, które jeszcze nie uwzględniają zmian związanych z wprowadzeniem ESRS. W nadchodzącym sezonie wynikowym emitenci będą działać w trzech różnych reżimach prawnych, co stawia przed nimi trudne wyzwania.

Dyrektywa Omnibus i legislacyjne tempo

Warto wspomnieć o projekcie dyrektywy Omnibus, mającej na celu uporządkowanie wymogów raportowania czynników zrównoważonego rozwoju. Prace nad projektem mają zająć zaledwie dwa miesiące, co wzbudza obawy co do zawartości dyrektywy. Wskazaliśmy propozycje zmian, aby zwiększyć szanse na sensowne rozwiązania, jednak szybkie tempo pracy nad dokumentem budzi niepokój.

Symulacja walnego zgromadzenia

Podczas kongresu prawników SEG przeprowadzimy symulację walnego zgromadzenia, w której weźmie udział około 250 „akcjonariuszy”. Dyskusje te zapewne przyniosą emocje i intelektualne inspiracje do usprawnienia procedur organizacji walnych zgromadzeń. Planowany jest jeden merytoryczny punkt obrad, który może nie zostać zrealizowany z uwagi na zakres dyskusji proceduralnych.

Praca służb prawnych w spółkach giełdowych przypomina sporty ekstremalne. Wymaga ona radzenia sobie z dynamicznie zmieniającym się środowiskiem prawnym, różnym interpretacjom regulacji oraz złożonym rynkiem. Nie trzeba dalekich podróży czy ryzykownych ekspedycji – wystarczy przyjechać do Jachranki, by doświadczyć podobnych wyzwań.

„`