e-bloger.pl

Wszystko, co warto wiedzieć

Ekonomiczne

Liczba pracujących emerytów w Unii Europejskiej – nie tylko pieniądze decydują. Jak prezentuje się sytuacja w Polsce?

„`html

Praca na emeryturze w Unii Europejskiej

W Unii Europejskiej 13 proc. osób kontynuuje pracę zarobkową po przejściu na emeryturę. Największy odsetek emerytów aktywnych zawodowo jest w Estonii, na Litwie i Łotwie, a najmniejszy w Rumunii, Grecji i Hiszpanii. Polska plasuje się w unijnej średniej z wynikiem 13,1 proc. – informuje Eurostat.

W 2023 roku, 22,4 proc. mieszkańców Unii Europejskiej w wieku emerytalnym nie pracowało w ogóle, a 64,7 proc. zrezygnowało z pracy w ciągu pół roku od uzyskania pierwszej emerytury. Istnieją jednak kraje, takie jak Estonia, gdzie 54,9 proc. emerytów dalej pracuje.

Statystyki i dane z różnych krajów

Estonia prowadzi pod względem liczby pracujących emerytów z wynikiem 54,9 proc., a zaraz za nią są Łotwa (44,2 proc.), Litwa (43,7 proc.) i Szwecja (41,7 proc.). Z kolei najniższe wskaźniki dotyczą Rumunii (1,7 proc.), Grecji (4,2 proc.) i Hiszpanii (4,9 proc.).

Polska osiągnęła 13,1 proc. w zakresie emerytów kontynuujących zatrudnienie. Wśród osób kontynuujących pracę, około połowa zatrudniona jest na tych samych zasadach, podczas gdy druga połowa pracuje w mniejszym wymiarze czasu, zmienna stanowiska lub obowiązki.

Motywy pracy po przejściu na emeryturę

Głównym motywem kontynuowania pracy przez emerytów jest chęć cieszenia się pracą i poczucie produktywności (36,3 proc.), a także potrzeby finansowe (28,6 proc.). Około 11,2 proc. pragnie zachować integrację społeczną, a 9,1 proc. nie chce rezygnować z dobrze płatnego stanowiska.

  • 3,5 proc. kontynuuje pracę, ponieważ ich partner pozostaje zatrudniony.

Różnice między krajami

W Polsce ponad 40 proc. pracujących emerytów przyznaje, że pracy sprawia im przyjemność. Ok. 30 proc. wskazuje na konieczność finansową. Dania, Holandia i Włochy to kraje, gdzie emeryci najczęściej podkreślają chęć bycia produktywnymi, z odpowiednio 61 proc., 59,6 proc. i 51,7 proc. odpowiedzi.

Natomiast sytuacje finansowe jako motyw kontynuacji pracy najrzadziej wymieniają Szwedzi (9,4 proc.), Czesi (12,4 proc.) i Luksemburczycy (14,4 proc.). Najczęściej ten powód podają mieszkańcy Cypru (68 proc.), a także Rumuni i Bułgarzy.

Emerytura w 2023 roku

W 2023 roku na emeryturę przeszło 10,3 proc. obywateli UE, a średni wiek emerytalny wynosił 61,3 roku. Najwcześniejszym wiekiem przejścia na emeryturę charakteryzuje się Słowenia (58,3 roku), podczas gdy Duńczycy przechodzą najpóźniej, w wieku 65,7 roku.

„`