Czy 25 grudnia jest dniem wolnym od pracy? Postanowienia Kodeksu pracy wyjaśniają wszystko
W sytuacji, gdy przypada w dniu innym niż niedziela, pracownik ma prawo do odbioru dnia wolnego za to święto. Natomiast jeżeli święto przypada na sobotę, pracownik ma prawo do odbioru dnia wolnego za to święto. W 2024 roku taka sytuacja miała miejsce tylko raz, tj. 6 stycznia w Trzech Króli.
Taka sytuacja ma miejsce podczas tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia, które przypadają w środku tygodnia. Pracownicy odbierają należne wolne w trakcie świąt. Jeżeli w danym okresie rozliczeniowym święto ustawowo wolne od pracy wypadło w innym dniu niż niedziela, taki dzień jest wyznaczany przez pracodawcę, który formalnie nie ma obowiązku konsultować daty z pracownikami lub inny dzień wolny wynikający z pięciodniowego tygodnia pracy.
Tyczy się to tylko pracowników, dla których sobota jest dniem wolnym od pracy. W sytuacji, za święto przypadające w sobotę, opisane korzyści w postaci nie mają zastosowania także w przypadku, gdy święto wypada w niedzielę.
W świetle prawa pracodawca wywiązał się ze swojego obowiązku i udzielił pracownikowi wolnego. Jednak nie mógł przewidzieć choroby pracownika w tym czasie. Gdy znajdował się na urlopie macierzyńskim, wszystko dlatego, że w tym czasie świadczenie pracy nie miało miejsca. Taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku pracowników przebywających na urlopie macierzyńskim.