Wzrost inflacji bazowej. Czy RPP zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych?

„`html
Inflacja bazowa w czerwcu – najnowsze dane NBP
Według najświeższych informacji opublikowanych przez Narodowy Bank Polski, inflacja bazowa – czyli wskaźnik wyłączający ceny żywności i energii – osiągnęła w czerwcu poziom 3,4% w ujęciu rocznym. Ten niewielki wzrost względem maja, kiedy wskaźnik wyniósł 3,3%, utrzymuje inflację bazową już od kwietnia w przedziale celu inflacyjnego NBP, który wynosi 2,5% z tolerancją plus minus 1%. Choć oficjalny cel dotyczy całkowitej inflacji konsumenckiej, to inflacja bazowa bardziej wiernie ukazuje rzeczywiste trendy cenowe w gospodarce, w szczególności związane z presją płacową.
Przewidywania na lipiec – inflacja ogółem poniżej 3%
Prognozy ekonomistów sugerują, że już w lipcu łączna inflacja konsumencka spadnie poniżej granicy 3% rok do roku. Wynika to głównie z efektu tzw. wysokiej bazy, spowodowanej uwolnieniem cen energii elektrycznej w lipcu roku poprzedniego. Oprócz tego, na obecnym etapie nie obserwuje się istotnych czynników ryzyka, które mogłyby gwałtownie podnieść poziom inflacji. Ceny surowców pozostają niskie na światowych rynkach, a umiarkowana koniunktura gospodarcza globalnie ogranicza możliwość wzrostu presji popytowej.
Możliwe kierunki polityki pieniężnej
Utrzymujący się trend spadkowy inflacji otwiera drogę przed Radą Polityki Pieniężnej do ewentualnych dalszych obniżek stóp procentowych. Po lipcowej redukcji, referencyjna stopa procentowa wynosi obecnie 5%. Tym samym realny poziom stóp procentowych, tj. po uwzględnieniu inflacji, wynosi 0,9%.
Porównanie z innymi gospodarkami rozwiniętymi
Poziom realnych stóp procentowych w Polsce, nawet po ostatnich zmianach, wciąż jest relatywnie wysoki względem strefy euro i innych głównych krajów rozwiniętych. Przy utrzymaniu obecnych tendencji inflacyjnych istnieje zatem potencjał do kolejnych redukcji stóp procentowych.
Prognozowane zmiany stóp procentowych
- W najbliższych miesiącach możliwe są dalsze cięcia stóp procentowych o nawet 0,75 punktu procentowego, co obniżyłoby stopę referencyjną do 4,25% jeszcze przed końcem tego roku.
- W przypadku utrzymania inflacji w okolicach celu NBP, niewykluczone są obniżki nawet do poziomu 4% na koniec 2025 roku.
„`