e-bloger.pl

Wszystko, co warto wiedzieć

Ekonomiczne

Wojskowe szkolenie jako alternatywa do pracy tymczasowej? Wysokie zainteresowanie tematem

Podczas mającej miejsce na początku października konferencji prasowej wicepremier i minister obrony narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz, mówił, że pod względem liczebności polska armia jest w tej chwili trzecią siłą w NATO. Szef MON stwierdził wówczas, że . Do końca 2024 r. ma liczba ta ma wzrosnąć do ponad 207 tys. Tym imponującym liczbom towarzyszą regularnie pojawiające się w mediach informacje o zawarciu kolejnych .

Według wicepremiera do końca tego roku resort obrony zawrze około 150 takich kontraktów. W obliczu rekordowych wydatków na obronność i kolejnych umów na dostawy sprzętu dla polskiej armii , który – jak czytamy na stronie MON – „może stanowić „. Resort podkreśla, że wydarzenie „cieszyło się dotychczas bardzo dużym zainteresowaniem”.

W komunikacie zamieszczonym na stronie MON możemy przeczytać, że szkolenie wojskowe pod hasłem ” ” było dobrowolne, darmowe i ochotnicze. Udział w 27 dniach szkolenia (w ramach jednego turnusu) . „Każdy student będzie mógł w czasie swoich studiów dwa z trzech miesięcy przeznaczyć na bycie żołnierzem, po pięciu latach studiów będzie mógł zostać podporucznikiem i ” – mówił w ubiegłym tygodniu w Radiu ZET Cezary Tomczyk, wiceminister obrony narodowej. Więcej na ten temat przeczytasz .

Chcąc uzyskać więcej informacji na temat tego programu, . – Inicjatywa skierowana była głównie do obywateli w wieku 18-35 lat, w tym . Projekt trwał od 10 czerwca do 14 września 2024 r. i obejmował trzy 27-dniowe szkolenia podstawowe – przekazała mjr Renata Mycio, cz.p.o. rzecznika Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji (CWCR).

Oferta programu obejmowała ponad 70 lokalizacji w całym kraju, a ochotnicy mogli wybrać odpowiednią dla siebie jednostkę wojskową. – W ramach projektu zrealizowano szkolenia w 74 jednostkach wojskowych. cieszyły się , Braniewie oraz Sieradzu, gdzie zgłaszało się najwięcej ochotników – wyjaśniła rzeczniczka CWCR.

Dodała, że średnia wieku uczestników wynosiła 23 lata, a . – Łącznie blisko 11 tys. ochotników, w tym ponad 8 tys. mężczyzn i prawie 2,5 tys. kobiet, DZSW – przekazała mjr Renata Mycio. Zapytana o to, czy uczestnicy szkolenia mogli z niego zrezygnować, mjr Renata Mycio wskazała, że „ochotnicy w dowolnym momencie programu”.

– Szkolenia odbywały się w wybranych jednostkach Wojska Polskiego – dodała. Rzeczniczka CWCR zwróciła uwagę na . – Projekt „Wakacje z wojskiem” w ramach DZSW , zwłaszcza wśród młodzieży w wieku 18-25 lat. W odpowiedzi na dużą liczbę złożonych wniosków o powołanie do DZSW, . – podkreśliła.

A jak to wyglądało w poprzednich latach? – Zainteresowanie szkoleniem w ramach DZSW pozostaje na wysokim poziomie – podkreśliła rzeczniczka CWCR. Przekazała, że , a w kolejnym roku takich osób było już ponad 43 tys. Niewykluczone, że w tym roku padnie rekord – .

Czy są jakieś aspekty, na które – O powołanie do Sił Zbrojnych ubiegać się może osoba, która ukończyła 18 lat, posiada polskie obywatelstwo, zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia zawodowej służby wojskowej, nieposzlakowaną opinię i nie była karana za przestępstwo umyślne. Rekruterzy zwracają szczególną uwagę na spełnienie powyższych warunków – podkreśliła rzeczniczka CWCR.

Osoby, które uczestniczyły w szkoleniu w ramach DZSW, mogły liczyć na . Czy kwota ta zostanie w najbliższym czasie zwaloryzowana? Rzeczniczka CWCR wskazała, że „leży w kompetencji Departamentu Budżetowego MON”. – jest jednak więcej – każdy, kto ukończy dobrowolną służbę, ma pierwszeństwo w naborze w szeregi armii zawodowej, ale też – jeśli nie chce pozostać w wojsku – ma pierwszeństwo zatrudnienia na stanowiskach w administracji publicznej zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami – podkreśliła mjr Renata Mycio.

Dodała, że . Czego z reguły oczekuje się od ochotników, a także jak wyglądają turnusy? – Typowy dzień szkolenia wojskowego w ramach projektu ” ” jest zgodny z „Programem Szkolenia Podstawowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej” oraz „Porządkiem Dnia” w danej jednostce wojskowej – przekazała mjr Renata Mycio. – DZSW kandydat rozpoczyna od 27-dniowego szkolenia podstawowego. Wówczas oraz uczy się podstaw posługiwania bronią – dodała.

Rzeczniczka CWCR wyjaśniła, że uczestnicy szkolenia . – Szkolenie programowe odbywa się od poniedziałku do soboty, z maksymalnym czasem szkolenia wynoszącym do 10 godzin dziennie – dodała. Rzeczniczka CWCR wskazała, że terminy szkoleń podstawowych w wytypowanych centrach szkolenia, ośrodkach szkolenia lub jednostkach wojskowych zawarte są w Decyzji nr 114/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 13 września 2024 r. w sprawie realizacji dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej na potrzeby korpusu szeregowych w 2025 r. . Terminy prezentują się następująco: