W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – Kwiaty na Rossie i „Parada Polskości” wędruje ulicami Wilna

„`html
Uroczystości przy płycie marszałka Piłsudskiego
Przy płycie marszałka Piłsudskiego, której honorową wartę pełnili kombatanci oraz harcerze, zgromadzili się przedstawiciele polskiej ambasady, organizacji społecznych, samorządu oraz politycy polskiego pochodzenia funkcjonujący na Litwie, a także reprezentanci polskich szkół i placówek oświatowych.
Grzegorz Poznański, chargé d’affaires ad interim RP w Wilnie, podczas uroczystości podkreślił: „Z dumą zaznaczamy, że wspólna praca deputowanych Polski i Litwy w Sejmie Wielkim zaowocowała powstaniem pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji, w bardzo nowoczesny sposób regulującej ustrój państwowy.”
Pamięć o Konstytucji i jej znaczenie
W dalszej części swojego wystąpienia Poznański zwrócił uwagę, że dzięki Konstytucji 3 Maja oraz jej pamięci podtrzymywanej w okresach zaborów, udało się zachować narodową tożsamość, język i kulturę. Pozwoliło to także nie dopuścić do pełnej asymilacji oraz zniknięcia narodów wchodzących w skład dawnej Rzeczypospolitej.
Polski dyplomata przypomniał również o obecnych wydarzeniach za naszą wschodnią granicą, nawiązując do inwazji Rosji na Ukrainę. Stwierdził: „Niestety historia potrafi się powtarzać, nieraz zataczając tragiczne koło.”
Wspólna odpowiedzialność wobec wyzwań współczesności
Zwracając się do uczestników uroczystości, Grzegorz Poznański podkreślił znaczenie wspólnego dziedzictwa historycznego, osadzonego w kilkusetletniej historii II Rzeczypospolitej. Według niego, ciąży na nas szczególne zobowiązanie:
- wspierać Ukrainę,
- zachęcać do pomocy społeczeństwa innych państw – zwłaszcza państwa Unii Europejskiej i członków NATO.
Wyraził także przekonanie, że inspirowani wielkimi wydarzeniami z historii, jesteśmy w stanie razem budować bezpieczną i silną Polskę.
Parada Polskości i uczestnictwo społeczności polskiej
Po oficjalnych obchodach na Rossie, głównymi ulicami Wilna przeszła liczna „Parada Polskości”. Wydarzenie to stało się sposobem, w jaki Polacy na Litwie świętowali rocznicę Konstytucji 3 Maja oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Symbole polskości i udział różnych grup
Kolorowy marsz odbył się w biało-czerwonych barwach, z udziałem osób w tradycyjnych strojach narodowych, z towarzyszeniem polskiej muzyki i pieśni. Całość zwieńczyła uroczysta msza święta sprawowana przed obrazem w Kaplicy Ostrobramskiej.
Organizatorem „Parady Polskości” w Wilnie jest od lat Związek Polaków na Litwie (ZPL). Przedstawiciele tej organizacji podkreślają, że jej celem jest prezentacja polskości w kraju zamieszkania, podtrzymywanie tożsamości narodowej oraz pokazanie, że Polacy na Litwie stanowią zorganizowaną i zwartą społeczność.
W tegorocznych obchodach wzięli udział:
- Przedstawiciele kilkunastu oddziałów ZPL z całej Litwy,
- Reprezentanci licznych polskich organizacji społecznych,
- Polskie szkoły i przedszkola,
- Zespoły artystyczne,
- Osoby niezrzeszone,
- Dyplomaci z polskiej placówki na Litwie.
Polska społeczność na Litwie, licząca około 200 tysięcy osób, jest najliczniejszą mniejszością narodową w tym kraju i stanowi niemal 7 procent jego mieszkańców.
„`