Rząd Norwegii przejmuje kontrolę nad gazociągiem Orlenu!
Norweskie ministerstwo energii podało, że osiągnęło porozumienie z siedmioma właścicielami gazociągów, w tym z Orlenem, w sprawie przejęcia przez rząd około 9 tysięcy kilometrów rurociągów – poinformował Reuters.
Wartość całej transakcji to 1,6 miliarda dolarów. Strona rządowa uzgodniła z firmami: Orlen, Shell, CapeOmega, ConocoPhilipps, Equinor, Hav Energy i Silex warunki przejęcia ich udziałów w spółkach joint venture.
Umowa została zawarta z datą wsteczną 1 stycznia 2024 roku. Przejęte gazociągi to główne podmorskie szlaki dostaw do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji i Belgii. Reuters przypomniał, że transakcja ta to część norweskiego planu nacjonalizacji rozległej sieci gazociągów, który został ogłoszony przez rząd w 2023 roku.
Ministerstwo energii wyjaśniło, że celem tej działalności jest utrzymanie niskich taryf gazociągowych dla firm eksportujących gaz, a tym samym ułatwienie opłacalnej długoterminowej produkcji.
Sytuacja Norwegii
Norwegia jest największym dostawcą gazu w Europie po gwałtownym spadku rosyjskich dostaw, wywołanym atakiem Moskwy na Ukrainę w 2022 roku. Władze w Oslo zastrzegły, że nie wpłynęło to na podjęcie decyzji o nacjonalizacji.
„To nie jest kwestia obaw o bezpieczeństwo narodowe” – powiedział rzecznik ministerstwa energii.
Znaczna część norweskiej sieci gazociągów przesyłowych jest własnością Gassled, spółki utworzonej w 2003 roku przez firmy naftowe. Podpisana umowa zwiększa udział Norwegii w Gassled z 46,7 procent do 100 procent.
CZYTAJ TAKŻE:
- Radykalny nowy komisarz. Pomimo widocznych gołym okiem problemów, Komisja Europejska nie cofnie się ani o krok
- Wojciech Wrochna powołany na pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej i wiceministra przemysłu as/PAP