e-bloger.pl

Wszystko, co warto wiedzieć

Światowe

Rosyjska gospodarka na krawędzi załamania – Ekonomista z Harvardu ostrzega Putina

Arnold Chaczaturow: Embargo nałożone na ropę zaczęło zbierać żniwo w rosyjskim budżecie. Ile czasu musi upłynąć, żeby inne sankcje zaczęły działać w ten sam sposób?

Kenneth Rogoff*: Jeśli spojrzeć na historię sankcji, to jedynym przypadkiem, kiedy miały one wystarczająco silny efekt krótkoterminowy, była sytuacja z RPA w latach 80. XX w., kiedy to cały świat nałożył sankcje w jednym zrywie. Mimo to uważam, że rosyjska gospodarka już upadła. Znacznie mocniej niż sugerują to oficjalne dane. Sankcje przynoszą efekty, ale takie środki nigdy nie działają szybko.

Na Światowym Szczycie Ekonomicznym wspomniał pan, że sankcje nie doprowadzą do zmiany reżimu. Czy mogą chociaż pomóc w powstrzymaniu wojny?

Sankcje bardzo rzadko prowadzą do zmiany reżimu lub do osiągniėcia podobnego celu politycznego. Mają one wpływ, bo są one karą. Mogą być narzędziem zwiększającym koszty i utrudniającym prowadzenie wojny. Nie mogą jej jednak zatrzymać. Na pewno nie w czasie rzeczywistym. Rzadkim wyjątkiem była Republika Południowej Afryki w latach 80. XX w., kiedy to na tak wiele krajów jednocześnie nałożono szerokie sankcje, że pomogło to doprowadzić do zmian.

Prosimy o wsparcie niezależnych rosyjskich dziennikarzy

Czy uważa pan, że w przypadku Rosji te dwa wydarzenia — porażka w wojnie i zmiana reżimu — będą ze sobą powiązane?

Och, nie wiem. Wszystko zależy od tego, co będzie oznaczać „porażka w wojnie”. Mam nadzieję, że wojna skończy się, gdy obie strony zgodzą się na pokój. W tym kontekście nie dojdzie do zmiany reżimu. Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo.

Sankcje nie mogą zmienić polityki, do której dany kraj jest bardzo mocno przywiązany. Państwa są gotowe poświęcić wiele, aby osiągnąć swoje cele polityczne.

  1. Czy w przypadku Rosji te dwa wydarzenia — porażka w wojnie i zmiana reżimu — będą ze sobą powiązane?
  2. Jeśli spojrzeć na historię sankcji, to jedynym przypadkiem, kiedy miały one wystarczająco silny efekt krótkoterminowy, była sytuacja z RPA w latach 80. XX w., kiedy to cały świat nałożył sankcje w jednym zrywie.
  3. Jak pan ocenia obecną sytuację z punktu widzenia makroekonomii na Ukrainie?

Północnokoreańscy przywódcy również mówią, że mają się bardzo dobrze.

Pieniądze rosyjskich oligarchów są znacznie trudniejszym celem, bo trzeba udowodnić ich żelazne powiązanie z rosyjskim rządem, a to będzie to trudniejsze dla systemu prawnego, tak mi się wydaje.

  • Arnold Chaczaturow: Embargo nałożone na ropę zaczęło zbierać żniwo w rosyjskim budżecie.
  • Kenneth Rogoff*: Jeśli spojrzeć na historię sankcji, to jedynym przypadkiem, kiedy miały one wystarczająco silny efekt krótkoterminowy, była sytuacja z RPA w latach 80. XX w., kiedy to cały świat nałożył sankcje w jednym zrywie.