Jaką szybkość internetu wybrać – ile Mbps jest wystarczające?
Co to jest Mbps i jak go prawidłowo zapisać?
Mbps to skrót od określenia Megabytes per second, co w języku polskim oznacza megabitów na sekundę, gdzie „m” oznacza megabity, „b” oznacza bity, natomiast „ps” jest skrótem od „per second”, tłumacząc na język polski „na sekundę”. Mbps jest jednostką miary używaną do określenia prędkości transmisji danych w sieci internetowej. Jeden megabit jest równy 1 milionowi bitów. Istotne jest, aby odróżniać megabity od megabajtów (MB), ponieważ duże „B” to bajty, a małe „b” to bity. Ponadto Megabajt (MB) jest jednostką określającą pojemność danych, gdzie 1 MB równy jest 8 milionom bitów.
Mbps ile to MB/s?
Na przykład: 1 Mbps to 0,125 MB/s, 10 Mbps to 1,25 MB/s, natomiast 100 Mbps to 12,5 MB/s. Przelicznik w łatwy i szybki sposób pozwala zrozumieć, jak szybko pobierane mogą być dane przy określonej prędkości.
Popularne prędkości internetu
Klienci wybierać mogą spośród różnych prędkości Internetu, zaspokajając wszystkie swoje potrzeby. Poniżej kilka najpopularniejszych prędkości oraz możliwości ich zastosowania:
-
1 Gbps, czyli 1000 Mbps jest obecnie jedną z najszybszych oferowanych prędkości. Wybierają ją firmy lub użytkownicy bardziej zaawansowani (np. gracze). Dzięki niej możliwe jest praktycznie natychmiastowe wysyłanie oraz pobieranie danych, ale i najwyższej jakości streaming oraz korzystanie z licznych urządzeń jednocześnie.
-
600 Mbps jest prędkością odpowiednią dla bardzo wymagających klientów, którzy szukają prędkości, która będzie dla nich niezawodna i zapewni im szybką łączność np. podczas pracy zdalnej, czy zaawansowanych gier online.
-
300 Mbps fantastycznie sprawdzi się u osób, które intensywnie korzystają z internetu lub dla dużych rodzin. Świetnie poradzi sobie ze streamingiem w jakości 4K, grami online, czy z pobieraniem i wysyłaniem plików. To obecnie najniższa prędkość internetu stacjonarnego oferowana przez wielu operatorów.
Jaka prędkość internetu jest dobra?
Wybór odpowiedniej prędkości internetu uzależniony jest głównie od indywidualnych potrzeb oraz sposobu, w jaki użytkownik korzysta z sieci. Niezależnie od tego, czy internet wykorzystywany jest do codziennego przeglądania stron, streamingu, czy pracy zdalnej, odpowiednia prędkość zapewni płynność oraz niezawodność połączenia. Poniżej kilka wskazówek, na które warto zwrócić uwagę, przed podjęciem ostatecznej decyzji:
-
Osoby, które korzystają z internetu głównie do przeglądania stron i mediów społecznościowych, czy okazjonalnego oglądania wideo, mogą rozważyć prędkość w zakresie do 50-100 Mbps.
-
Gospodarstwa domowe składające się z kilku osób, korzystających z internetu jednocześnie powinny wziąć pod uwagę prędkość w zakresie od 100 do nawet 300 Mbps. Prędkości z tego zakresu pozwolą na komfortowe korzystanie z internetu bez przerw i opóźnień.
-
Osoby, które korzystają z sieci głównie do grania online lub streamowania wideo, powinny rozważyć prędkości od 300 Mbps wzwyż, co umożliwi im stabilne połączenie i wysoką jakość transmisji.