e-bloger.pl

Wszystko, co warto wiedzieć

Najważniejsze

Jak to jest pracować w firmach Elona Muska? Opowieść o flirtowaniu ze śmiercią

Elon Musk potrafi zarabiać pieniądze. Jest dzisiaj najbogatszym człowiekiem świata, jego majątek szacuje się na ok. 240 miliardów dolarów. Jeszcze nie tak dawno powszechnie uważano go za geniusza i wizjonera. Ale w ostatnich latach z bohatera stał się antybohaterem. Tylko i wyłącznie na własne życzenie. Musk szeruje najgłupsze teorie spiskowe z komentarzami w stylu „a to ciekawe”. Kupionego przez siebie Twittera używa jak tuby do promowania własnych poglądów politycznych. Potrafi przekazać Starlinki walczącej Ukrainie, a potem nagle stwierdzić, że je wyłączy. W internecie złości się jak dziecko, bywa śmieszny, krindżowy, niezręczny – a jednocześnie, dzięki swojemu majątkowi, ma większy wpływ na świat niż którakolwiek z osób, która to czyta.

Cztery firmy Muska – i cztery osobne opowieści

I. J’adore hardcore, czyli Twitter

28 października 2022 r.: Elon Musk finalizuje kupno Twittera. 4 listopada 2022 r.: Elon Musk zwalnia mniej więcej połowę jego załogi. Z firmą musi się pożegnać blisko 4 tys. osób – w tym doświadczeni specjaliści od cyberbezpieczeństwa czy moderacji treści.

  1. Elon specjalnie w tym celu zatrudnił w Twitterze dwóch swoich kuzynów
  2. Elon Musk wysłał do pracowników maila w środku nocy, w którym zaznaczył, że ludzie mają dostosować się do intensywnej pracy przez długie godziny.
  3. Od pracowników wymagano 80-godzinnego tygodnia pracy.
  4. Musk wprowadził 'kulturę zapierdolu’ do Twittera.

II. Jak w tartaku, czyli Tesla

W maju 2017 r. dowiedzieliśmy się, jak wygląda BHP w zakładzie Tesli. Firma musiała na przestrzeni lat wprowadzić zmiany aby poprawić warunki pracy.

  • Firma poprawiała statystyki m.in. ograniczając wzywanie karetek na terenie fabryki.
  • Przed pandemią firma Muska próbowała opierać się obostrzeniom, ale w końcu musiała zamknąć zakład w Kalifornii.
  • Właściciel groził, że nie wypłaci wynagrodzenia pracownikom, którzy nie zgadzali się na powrót do pracy.

III. Raj dla kobiet, czyli SpaceX

Ashley Kosak opublikowała, jak przetrwała molestowanie seksualne oraz dyskryminację płciową jako inżynier w SpaceX. Kosak zwracała się o pomoc do HR-u, ale nie otrzymała wsparcia.

W 2024 r. osiem byłych pracowników SpaceX pozwało firmę i samego Elona Muska za nielegalne zwolnienia z pracy w związku z sytuacjami molestowania seksualnego.

IV. Flirt ze śmiercią, czyli Boring Company

Boring Company, przedsiębiorstwo górnicze Muska, buduje tunel szybkiego ruchu pod Las Vegas. W fabryce panują niebezpieczne warunki pracy, którejd ryzyko být większe niż w innych projektach budowlanych.

  • Pracownicy mieli operować ciężkim sprzętem bez odpowiedniego przeszkolenia.
  • Korzystanie z toalety mogło ograniczyć się do wykonywania potrzeb fizjologicznych w tunelach.

Elon Musk czerpie korzyści z działań swoich firm, ale odpowiedzialność za warunki pracy ostatecznie spoczywa na jego barkach. Filozofia „dobry car, źli bojarzy” w kontekście zarządzania nie powinna mieć miejsca.