Fed redukuje stopy procentowe zgodnie z przewidywaniami

Fed redukuje stopy procentowe zgodnie z przewidywaniami

„`html

Decyzja Fed zgodna z oczekiwaniami

Decyzja Rezerwy Federalnej (Fed) w sprawie stóp procentowych była zgodna z przewidywaniami analityków. Od września główna stopa procentowa obniżyła się łącznie o 100 punktów bazowych. Mimo to, jak na razie, rynek nie spodziewa się kolejnych obniżek na spotkaniu 29 stycznia.

Wpływ na inflację w USA

Fed kontynuuje politykę obniżania stóp procentowych, mimo wzrostu inflacji PCE z 2,7% do 2,8% i CPI z 2,6% do 2,7% w listopadzie. Prezes Powell wcześniej ostrzegał, że osiągnięcie celu inflacyjnego może być trudne, jednakże sytuacja na rynku pracy jest stabilna, a inflacja bazowa pozostaje na poziomie 3,3%.

Komentarze po posiedzeniu FOMC

Po spotkaniu Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) wydano oświadczenie, że aktywność gospodarcza rośnie w solidnym tempie. Od początku roku poprawiły się warunki na rynku pracy, a choć stopa bezrobocia wzrosła, pozostaje nadal niska. Inflacja zbliża się do celu 2%, lecz nadal pozostaje podwyższona. Ryzyka dotyczące celów inflacyjnych i zatrudnienia są zrównoważone oraz zależą od napływających danych.

Prognozy makroekonomiczne na przyszłość

Podczas środowego spotkania przedstawiono nową prognozę makroekonomiczną FOMC, wskazującą na łączną obniżkę stóp procentowych w 2025 roku o 50 punktów bazowych. Jest to niższa wartość niż prognozowana we wrześniu, gdzie zakładano obniżkę o 100 pb. Spowolnienie tempa obniżek można uzasadnić scenariuszem „miękkiego lądowania” gospodarki USA.

Perspektywy gospodarcze

  1. Wzrost gospodarczy w trzecim kwartale wyniósł 2,8% w ujęciu zannualizowanym.
  2. Prognozy wskazują na wzrost o 2,2% w czwartym kwartale oraz około 2% w kolejnych kwartałach.

Nowa projekcja Fed przewiduje jednak wyższy poziom inflacji: średnioroczna inflacja PCE wyniesie 2,5% w 2025 roku, w porównaniu z 2,1% w wrześniowej prognozie. Zaktualizowano również przewidywania dotyczące inflacji bazowej PCE na 2,5% z 2,2% w 2025 roku.

Inne czynniki wpływające na gospodarkę

Na postrzeganie ryzyka dla wzrostu gospodarczego mogą wpływać m.in. polityka przyszłej administracji USA, działania fiskalne oraz zaostrzenie polityki celnej przez Donalda Trumpa. Te elementy mogą hamować możliwości dalszych obniżek stóp procentowych przez FOMC.

Publikacja nowych prognoz zasugerowała, że luzowanie polityki pieniężnej w 2025 roku może być wolniejsze niż wcześniej przewidywano, co osłabiło dolara względem euro oraz wywołało reakcje na giełdach i na rynku obligacji.

„`