Ceremonia rozpoczęcia igrzysk olimpijskich wzbudziła kontrowersje u nawet samego Erdogana. „Zamierzam skontaktować się w tej sprawie z papieżem”
Podczas piątkowej ceremonii otwarcia 33. Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu grupa artystów stworzyła scenę kojarzącą się z „Ostatnią Wieczerzą” Leonarda da Vinci. Fragment występu wywołał falę krytyki na całym świecie. Konferencja Francji stwierdziła wręcz, że „ceremonia zawierała sceny szyderstwa i kpiny z chrześcijaństwa”.
Reżyser Thomas Jolly odpowiedzialny za inscenizację tłumaczył, że nie chodziło o odwzorowanie „Ostatniej Wieczerzy”, a o pogańską imprezę z bogami Olimpu. Podkreślał w rozmowie z , że „w jego nie ma miejsca na wyśmiewanie lub oczernianie kogokolwiek”. Międzynarodowy Komitet Olimpijski przeprosił wszystkich oburzonych.
Erdogan o ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich: Zadzwonię do papieża Do sprawy odniósł się we wtorek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. – To, co chce się zrobić w Paryżu, to projekt mający na celu sprowadzenie człowieka, najszlachetniejszej ze stworzeń, do najniższego poziomu, czyli do poziomu niższego niż zwierzęta. Przy pierwszej okazji zadzwonię w tej sprawie do papieża. Podzielę się z nim niemoralnością popełnioną wobec świata chrześcijańskiego i wszystkich chrześcijan – stwierdził podczas jednego z wystąpień, cytowany przez agencję .
– Igrzyska olimpijskie zostały wykorzystane jako narzędzie wypaczenia, które psuje ludzką naturę, psuje rodzinę i zagraża bezpieczeństwu i przetrwaniu pokoleń. Wykorzystując międzynarodowy wpływ igrzysk olimpijskich, nasze niewinne istoty, nasze dzieci, stały się celem w obrzydliwy sposób. Haniebna scena w Paryżu obraziła nie tylko świat katolicki i świat chrześcijański, ale wywołała także oburzenie wśród nas – dodał.
Abp Marek Jędraszewski: Obrażono ponad miliard chrześcijan Oburzenie w związku z występem wyraził w ostatnich dniach również m.in. arcybiskup metropolita krakowski . „Szczyt agresji, braku wszelkiego szacunku i tolerancji osiągnęła ona w chwili, jak to już określono w mediach światowych, 'tęczowej parodii’ dotyczącej Ostatniej Wieczerzy, najświętszego dla chrześcijan wydarzenia.
W parodii tej pośród drag queen i innych wyuzdanych postaci znalazło się również dziecko. W ten sposób obrażono ponad miliard chrześcijan żyjących na całym świecie. Jak można było z tego wszystkiego uczynić swoiste przesłanie igrzysk olimpijskich – i to w wymiarze globalnym? Jak to przesłanie mogło popłynąć na świat właśnie z Francji” – napisał w oświadczeniu.