Komendant policji wyraża się bezpośrednio o incydentach podczas miesięcznic smoleńskich. Omawia postawy obu stron [WYWIAD]
![Komendant policji wyraża się bezpośrednio o incydentach podczas miesięcznic smoleńskich. Omawia postawy obu stron [WYWIAD]](https://e-bloger.pl/wp-content/uploads/2025/03/4420-2680-file-1024x577.jpeg)
„`html
W poniedziałek przedstawiliśmy pierwszą część rozmowy z komendantem głównym policji, Markiem Boroniem. W trakcie wywiadu poruszono takie tematy jak poszukiwania Marcina Romanowskiego, braki kadrowe w formacji, ułatwienia w kryteriach naboru do policji oraz kwestie związane z rozliczeniami po rządach PiS. Dziś skupiamy się na interwencjach podczas miesięcznic smoleńskich.
Policja a miesięcznice smoleńskie
Boroń zaprzecza, jakoby działania policji przypominały zorganizowane działania z wcześniejszych lat. „Nie wygradzamy Krakowskiego Przedmieścia ani pl. Piłsudskiego, tylko reagujemy na bieżące wydarzenia. Jeżeli dostrzegamy łamanie prawa, podejmujemy działania bez względu na stronę” – wyjaśnia.
Protesty policyjne i postulaty płacowe
Policjanci ogłosili akcję protestacyjną, domagając się między innymi 15-procentowych podwyżek wynagrodzeń, powiązania budżetu z PKB oraz wyrównania świadczeń z tymi w MON. Boroń podkreśla, że rozmowy na temat podwyżek trwają, ale budżetu nie uchwala. Zaznacza jednak, że pensje w policji muszą być różnicowane zależnie od lokalizacji i warunków pracy.
Potrzeby i priorytety formacji
Podkreślono konieczność różnicowania płac w policji, natomiast istotnym jest także poprawa i utrzymanie standardu wyposażenia funkcjonariuszy, jak i infrastruktury. Do pilnych priorytetów zalicza się wymiana taboru i inwestycje w ośrodki szkoleniowe.
Zaufanie społeczne do policji
Boroń zauważa poprawiające się zaufanie społeczne do policji, choć podkreśla, że na pewno nie wszyscy będą ich lubić, szczególnie ci łamiący prawo. Kluczowym jest zdobycie szacunku i profesjonalizm funkcjonariuszy.
Interwencje w Warszawie i aktywiści
W stolicy doszło ostatnio do licznych blokad prowadzonych przez aktywistów Ostatniego Pokolenia. Boroń podkreśla działania policji zgodnie z prawem, mimo że utrudnienia są uciążliwe dla mieszkańców.
Centralne Biuro Zwalczania Korupcji
Przewiduje się utworzenie Centralnego Biura Zwalczania Korupcji podlegającego policji z dniem 1 lipca 2025 roku. Policja już teraz jest odpowiedzialna za 98% przypadków korupcyjnych w Polsce.
Przyszłość policji w kontekście międzynarodowym
Boroń podkreśla konieczność przygotowań do potencjalnych zmian po zakończeniu wojny na Ukrainie. Dotyczy to m.in. bezpieczeństwa oraz zwalczania przestępczości związanej z możliwym powrotem żołnierzy z frontu.
W rozmowie z Halickim, komendant odniósł się również do incydentu drogowego, w którym brał udział. Potwierdził, że zdarzenie było zwykłą kolizją, a winny kierowca został ukarany zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Dziękujemy za rozmowę.
„`