Ostatnie wieści dotyczące amerykańskich rakiet ATACMS. „To powód do radości dla Ukrainy”

Ostatnie wieści dotyczące amerykańskich rakiet ATACMS. "To powód do radości dla Ukrainy"

„`html

Stany Zjednoczone potwierdziły zgodę na wykorzystanie przez Ukrainę rakiet ATACMS, które mają zasięg do 300 km, do przeprowadzania ataków na cele w Rosji. Wkrótce po tej decyzji, Kijów wystrzelił osiem pocisków na rosyjski magazyn amunicji znajdujący się w obwodzie bryańskim.

Sytuacja na froncie

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, nie potwierdził jednoznacznie wykonania tego ataku, jednak przyszłość przynosi wiele pytań dotyczących tego typu operacji. Choć Biały Dom wyraził zgodę na takie działania, arsenał rakiet ATACMS dostępnych w Ukrainie nie jest duży.

Dostawy rakiet

Kijów otrzymał dwie partie pocisków: pierwsza dotarła pod koniec 2023 roku, a kolejne dostawy odbyły się w marcu 2024 roku. To jednak wciąż niewielka ilość, zwłaszcza że sytuacja polityczna może utrudniać dalsze dostawy. Wracający do Białego Domu w styczniu Donald Trump, który wcześniej sprzeciwiał się dalszej pomocy dla Ukrainy, również może mieć wpływ na dalsze przekazywanie broni.

Ograniczenia i wsparcie

Prezydent Zełenski wyraził jednak przekonanie, mówiąc, że „Ukraina posiada amerykańskie pociski ATACMS i będzie ich używać.” Słowa te skomentował David Axe z „Forbesa” mówiąc o „sezonie ATACMS”. Decyzja ta co prawda znalazła poparcie, ale to nie jedyny czynnik wpływający na sytuację.

Decyzje Białego Domu

„The Washington Post” podał w tym tygodniu, że prezydent USA Joe Biden zgodził się na przekazanie Ukrainie dodatkowego wsparcia. Powodem tego są postępy, które Rosja osiąga na wschodnim froncie w ostatnich miesiącach.

Zakazy i traktaty

Władze w Kijowie zadeklarowały, że nie planują użycia broni naruszającej obowiązujące umowy międzynarodowe. Ukraina już od wybuchu pełnoskalowej wojny w lutym 2022 roku starała się o tego rodzaju wsparcie. Traktat Ottawski, zakazujący użycia min przeciwpiechotnych, został ratyfikowany przez 164 państwa.

„`