Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca każdego miesiąca 620 zł, niezależnie od wieku beneficjenta
Dodatek dla sieroty zupełnej jest wypłacany przez ZUS na podstawie art. 76 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Pieniądze mogą otrzymać osoby, które straciły jednego lub obojga rodziców i pobierają po nich rentę rodzi…
Dodatek jest wypłacany osobom, którym ZUS przyznaje to świadczenie także w przypadku śmierci matki, a ojca albo w sytuacji, gdy obydwoje rodziców nie żyje. ZUS wysyła świadczenie bez względu na wiek, więc mogą je otrzymać także osoby niepełnoletnie. Jednakże, gdy wygaśnie prawo do renty rodzinnej, beneficj…
Aby przedłużyć okres wypłacania świadczenia, beneficjent powinien złożyć wniosek o ponowne przyznanie dodatku. Pieniądze w sumie mogą otrzymywać nie tylko osoby dorosłe, ale także dzieci. Renta rodzinna przysługuje dzieciom, które stały się całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16 roku życia lub w trakcie nauki w szkole do ukończenia 25. roku życia – podkreśla Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Od 1 marca 2024 roku do 28 lutego 2025 roku obowiązywać będzie ustalona kwota dodatku dla sieroty zupełnej. W marcu, podczas waloryzacji emerytur i części świadczeń, wartość dodatku również zostanie poddana waloryzacji. Aby otrzymać dodatek dla sieroty zupełnej należy spełnić określone warunki i złożyć wymagane dokumenty.
Papiery potrzebne do zgłoszenia to:
- Wniosek o wypłatę dodatku
- Opinia o niepełnosprawności (jeśli dotyczy)
- Kopia decyzji o przyznaniu renty rodzinnej
Wnioski o wypłatę dodatku są rozpatrywane w terminie 30 dni. Jeśli wnioskodawca ma jakiekolwiek wątpliwości lub potrzebuje dodatkowych informacji, powinien zgłosić się do ZUS. W przypadku zmiany sytuacji zawodowej, rodziny lub innych okoliczności mających wpływ na przyznanie dodatku, należy niezwłocznie powiadomić ZUS i dostarczyć nowe dokumenty…