Kontrole na obszarach rolniczych – ryzyko surowych kar za odkrycie nieprawidłowości
Kontrole w gospodarstwach stanowią ważny element w zarządzaniu programami rolnymi. W tym roku ARiMR przeprowadza kontrole mające na celu porównanie informacji zawartych we wnioskach z rzeczywistością. Rodzaje kontroli oferowane przez ARiMR obejmują kontrolę administracyjną (obowiązkowe dla wszystkich wniosków) oraz kontrolę na miejscu, które obejmują około 5 procent wniosków wybranych do szczegółowej analizy. Podczas kontroli sprawdzane są zarówno grunty uprawne, jak i hodowle zwierząt.
Metody kontroli na miejscu są różnorodne. Wykorzystywane są m.in. technologie GPS do pomiarów terenowych oraz innowacyjne rozwiązania, aby uniknąć oszustw. Kontrola obejmuje również weryfikację dokumentów zgłoszonych przez rolników.
W trakcie kontroli na miejscu inspektorzy sprawdzają zgodność deklarowanej liczby i rodzaju zwierząt z faktyczną sytuacją hodowli. Analizowana jest także dokumentacja potwierdzająca ubezpieczenie zwierząt przed chorobami oraz sposób oznakowania i prowadzenia rejestru stada. Kontrole są prowadzone przez specjalnie przeszkolonych inspektorów, którzy podejmują odpowiednie działania w przypadku wykrycia nieprawidłowości.
Jeśli kontrola ujawni poważne naruszenia przepisów, rolnik może być obciążony karą, w tym pomniejszeniem płatności bezpośrednich, odmową przyznania wsparcia finansowego, a nawet długotrwałymi sankcjami lub wykluczeniem z programów wsparcia rolniczego.