Kiedy RPP zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych? Duda podaje potencjalny termin
„Przewidywany szczyt inflacyjny to wskaźnik CPI na poziomie trochę powyżej 6 proc. Dopiero najwcześniej od III kwartału 2025 r. rozpocznie się proces schodzenia z tego poziomu, choć inflacja konsumencka będzie wciąż powyżej celu NBP. Aby podjąć decyzję o cięciu stóp procentowych, musimy mieć przekonanie, że spadki mają charakter trwały.” – powiedziała Iwona Duda.
Duda zauważyła, że dopóki nie zobaczymy, że dynamika wynagrodzeń maleje, istnieje ryzyko silnego wzrostu popytu, a tym samym inflacji. „Płace rosną obecnie bardzo silnie nie tylko w ujęciu nominalnym, ale także realnym. Od pewnego czasu stale towarzyszy nam podwyższony czynnik niepewności związany z sytuacją geopolityczną, konfliktami zbrojnymi, do tego dochodzi kwestia przyszłego kształtu polityki gospodarczej i handlowej największych gospodarek.” – dodała.
Według niej, na bazie lipcowej projekcji NBP widać, że inflacja schodzi do celu dopiero w 2026 r. „Obecnie rozmowa o obniżkach stóp procentowych jest trudna, bo jesteśmy znowu w środowisku rosnącej inflacji. Wprawdzie ten wzrost powinien mieć charakter przejściowy, ale nie zmienia to faktu, że okres obowiązywania podwyższonej inflacji będzie dosyć długi, bo przez cały przyszły rok spodziewamy się, że inflacja będzie powyżej celu NBP.” – wyjaśniła.
Duda podkreśliła: „Wciąż musimy się liczyć, że zobaczymy wzrosty cen żywności, za sprawą przesunięcia w czasie wpływu 5-procentowego VAT. Dlatego 2025 r. będzie znowu trudny, jeśli chodzi o inflację, szczególnie pierwszy i drugi kwartał. Dynamika wzrostu cen zacznie się obniżać dopiero od drugiej połowy roku, jednak pozostając powyżej celu inflacyjnego. Średnioroczny wskaźnik CPI prawdopodobnie przekroczy 5 proc.”