e-bloger.pl

Wszystko, co warto wiedzieć

Technologiczne

Ukraińcy rozpoczęli produkcję własnego drona wzorując się na rosyjskim oryginale

Rosyjska armia coraz częściej zadaje potężne ciosy Siłom Zbrojnym Ukrainy za pomocą swoich dronów. Teraz sytuacja powinna odmienić się na lepsze, ponieważ również Ukraińcy będą mogli na masową skalę atakować niemal wszystkie systemy bojowe za pomocą swoich najnowszych dronów kamikaze o nazwie Buława, które są kopiami rosyjskich maszyn.

Ukraińsko-czeska spółka UAC ogłosiła bowiem rozpoczęcie produkcji na ogromną skalę dronów Buława, które zostały wyposażone w najnowsze zdobycze technologii i w niczym nie ustępują tym rosyjskim, a nawet mają nad nimi sporą przewagę, ponieważ zostały zaprojektowane na bazie ogromnych doświadczeń pozyskanych w czasie 2,5 roku wojny. Ukraincy skopiowali rosyjskiego drona Lancet.

Obecnie spółka zatrudnia około 80 osób, z czego mniej więcej jedna piąta to Czesi, a pozostali to obywatele Ukrainy. Jak chwalą się przedstawiciele UAC, w produkcji dronów uczestniczą osoby z branży lotniczej o wieloletnim doświadczeniu. Oznacza to niskie koszty produkcji dronów oraz możliwość składania ich na masową skalę, czego do tej pory nie widziano.

Buława została pierwszy raz zaprezentowana podczas niedawnych targów przemysłu zbrojeniowego Eurosatory 2024 w Paryżu. Mówimy tutaj o amunicji krążącej, która jest nazywana „ukraińską odpowiedzią na rosyjskie Lancety”. Maszyna ma podobny do rosyjskiego odpowiednika układ skrzydeł, śmigło pchające i silnik elektryczny z tyłu oraz ruchomą głowicę optoelektroniczną z przodu.

Co najważniejsze, Buława startuje z katapulty. Z ujawnionych informacji wynika, że Buława ma masę około 11 kg, z czego na samą głowicę przypada 3,6 kg. Bezzałogowiec występuje w trzech wersjach z głowicą kumulacyjną, termobaryczną oraz penetrującą. W tym ostatnim przypadku, może być użyta do niszczenia bunkrów i umocnionych stanowisk.

Maszyna dysponuje rozpiętością skrzydeł na poziomie 1,6 metra i długością kadłuba około 1,5 metra. Może odbywać misję przez mniej więcej 50 minut i oferuje zasięg około 60 kilometrów. Oznacza to, że drony będą mogły wlatywać na terytorium okupowane oraz samej Rosji i likwidować niezwykle .

Jednak prawdziwym fenomenem Buławy jest możliwość niemal zatrzymania się w locie lub niezwykle szybka zmiana kierunku lotu, nawet tuż przed wybranym celem. Takich atrybutów nie mają praktycznie żadne drony o podobnych gabarytach i przeznaczeniu wykorzystywane w wojnie na Ukrainie. Jest to zasługą układu skrzydeł wykonanych w kształcie litery „X”. Taka ich forma zapewnia aerodynamiczność i dobrą zwrotność, co pomaga w naprowadzeniu precyzyjnego uderzenia.

  • Rosyjska armia coraz częściej zadaje potężne ciosy Siłom Zbrojnym Ukrainy za pomocą swoich dronów.
  • Ukraińska spółka UAC ogłosiła rozpoczęcie produkcji dronów Buława na ogromną skalę.
  • Buława została zaprojektowana na bazie doświadczeń pozyskanych w czasie 2,5 roku wojny.
  • Drony Buława zostały zaprezentowane podczas targów Eurosatory 2024 w Paryżu.
  1. Buława ma masę około 11 kg i oferuje zasięg około 60 kilometrów.
  2. Ma możliwość niemal zatrzymania się w locie lub szybkiej zmiany kierunku lotu.
  3. Dysponuje rozpiętością skrzydeł na poziomie 1,6 metra i długością kadłuba około 1,5 metra.

Siły Zbrojne Ukrainy zapowiadają, że niebawem mamy zobaczyć kolejne działania drona Buława w akcji.